Wakacje, podobnie jak ferie służą podróżom. Zabierane w dalekie wojaże dzieci mogą spać przez całą drogę kołysane przez pociąg czy samochód. Niestety nie wszyscy rodzice zastaną tak optymistyczny obraz podczas drogi z dziećmi. Jak zabezpieczyć się przed nudą naszych pociech w drodze wybierając się w podróż?

Podróż z dzieckiem – jak się przygotować?

Już przed podróżą porozmawiaj z dzieckiem o planowanej wycieczce. Opowiedz o miejscu, do którego jedziecie, powiedz ile mniej więcej zajmie wam podróż i jakie atrakcje czekają na was po dotarciu do celu. Dziecko mając tę świadomość będzie spokojniejsze i przygotowane na to, że musi być cierpliwe, żeby trud podróży został wynagrodzony.

Przed wyjazdem zadbaj o to, żeby wybrać maluchowi wygodne ubranie na drogę – nie może ono uwierać malca i krępować ruchów, musi być również dopasowane do temperatury – zarówno tej za oknem, jak i tej w samochodzie. Warto też zadbać o zdrowe i lekkostrawne przekąski dla dzieci, które umilą podróż, ale nie spowodują rewolucji żołądkowych.

O odpowiednim foteliku i zapiętych pasach nie trzeba nikomu przypominać, natomiast o lekach na chorobę lokomocyjną – warto! Jeśli wiesz, że twój malec źle znosi podróż, odpowiednio wcześniej podaj mu leki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Możesz również kupić specjalne opaski dla dzieci (tzw. opaski Sea-band), które uciskając odpowiedni punkt akupresurowy nadgarstka sprawią, że dziecko nie będzie mieć mdłości.

5 sposobów na nudę dziecka w podróży

 1. Ulubiona zabawka– to dobry sposób na nudę i to nie tylko w samochodzie czy autobusie. Ukochany miś, lalka czy samochodzik są w stanie zająć dziecku naprawdę sporo czasu w każdych okolicznościach.
 2. Rodzinne zabawy– oprócz nauki znaków drogowych, możecie wspólnie stworzyć historię – niech każdy pasażer dopowiada jedno zdanie do poprzedniego (wymyślonego przez innego gracza) i tak dalej, aż do czasu powstania waszego wspólnego opowiadania. Sami zobaczycie ile radości sprawi to całej rodzinie! Możecie również pobawić się w teatrzyk, w którym niepotrzebne są pacynki – wystarczą palce z namalowanymi buźkami. Niezawodna jest również gra w słówka – zadaniem każdego z uczestników jest wymyślenie słowa, które zaczynać się będzie na literę, którą skończyło się uprzednio wymyślone słowo.
 3. Akcesoria dla dzieci do samochodu –coraz więcej zabawek powstaje z myślą o użytkowaniu w samochodzie. Są to maty, lusterka, zabawki dźwiękowe itp. Są one przystosowane do tego, żeby można się było nimi bezpiecznie bawić podczas podróży samochodem. Oto niektóre
  z nich:
  – Przeboje Rybki MiniMini vol. 4
  Karuzela z grzechotkami i lusterkiem do przymocowania na szybie samochodu
  Książka „Daleko jeszcze?” z zabawami umilającymi podróż wyd. Book House
  Panel dźwiękowy z kierownicą
  Lusterko z możliwością przymocowania na fotelu samochodowym;
  Znikopis
  Maskotka na pas samochodowy
  Książka „Zabawy paluszkowe”
 4. Muzyczne zgadywanki – zadaniem jednego z uczestników jest zaśpiewanie fragmentu piosenki, a pozostałych pasażerów odpowiedzi na pytanie: jaka to melodia? Zamiast śpiewania możecie również odtwarzać fragmenty oryginalnych utworów – wówczas pamiętaj, żeby przygotować składankę z ulubionymi przebojami dziecka  maluch musi mieć szansę na zwycięstwo :)
 5. Książki lub audiobooki– jeśli dziecku dokucza choroba lokomocyjna, lepiej sięgnijcie po te drugie – czytanie książki w podróży może spotęgować mdłości.

Pamiętaj, że żaden maluch nie wytrzyma długiej podróży bez kilku przerw – są one wskazane nie tylko ze względu na dziecko. Każdy pasażer powinien mieć okazję ku temu, żeby rozprostować nogi i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Chwile odpoczynku podczas podróży i rozwaga na drodze pozwolą wam bezpiecznie dojechać do celu. Szerokiej drogi! :)

Źródło: http://wizaz.pl/Dziecko/podroz-z-dzieckiem-sposoby-na-nude-w-aucie

 

Ewa Rojek – psycholog Ośrodka Adopcyjnego w Białymstoku