Krajowe Centrum Ekonomii Społecznej – wspieranie rozwoju ekonomii społecznej

Rozwiązywanie problemów społecznych oraz wsparcie rozwoju ekonomii społecznej − to główne cele realizowane przez Krajowe Centrum Ekonomii Społecznej, które zostało utworzone w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Rozwiązywanie problemów społecznych oraz wsparcie rozwoju ekonomii społecznej − to główne cele realizowane przez Krajowe Centrum Ekonomii Społecznej, które zostało utworzone w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Jak powinny być wdrażane standardy ekonomii społecznej? Jak podnieść wśród Polaków świadomość istnienia i funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej? To tylko niektóre zadania przewidziane dla Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu przewidziano m.in. powstanie Krajowego Centrum Ekonomii Społecznej, które zajmuje się m.in. rozwijaniem standardów jakości usług instytucji pomocy i integracji społecznej oraz podniesieniem świadomości społecznej w zakresie możliwości rozwiązywania problemów za pomocą narzędzi ekonomii społecznej. Jego działalność ma zasięg ogólnokrajowy w odróżnieniu od CES, które z założenia działają w skali regionu. Centralny CES będzie ściśle współpracował z Departamentem Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz z Zespołem ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej – tłumaczy Dariusz Kapusta, Dyrektor Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.

Jak rozwiązać problemy osób długotrwale bezrobotnych?

Kluczowym zadaniem KCES będzie m.in. monitorowanie obowiązujących przepisów prawnych, współpraca na arenie międzynarodowej z organizacjami wspierającymi ekonomię społeczną oraz koordynacja działań i podnoszenie kompetencji CES. W związku z tym, pracownicy KCES w porozumieniu z Departamentem Pożytku Publicznego organizują spotkania monitorujące.

Podczas spotkań zostaną omówione działania podejmowane przez CES-y oraz tematy związane z tworzeniem regionalnych planów na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w poszczególnych województwach. Aktualnie Krajowe Centrum Ekonomii Społecznej pracuje nad zaprojektowaniem i wykonaniem podstrony internetowej, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat ekonomii społecznej. Podstrona internetowa ma ruszyć w drugiej połowie maja – mówi Dariusz Kapusta.

W chwili obecnej pracownicy KCES są zaangażowani w przygotowanie konferencji międzynarodowej dotyczącej ekonomii społecznej, która ma się przyczynić do promocji partnerskiego podejścia w rozwiązywaniu problemów społecznych.