Spółdzielnia Socjalna “Netlajt” w Łomży – szansa na lepsze jutro

W styczniu 2013 roku w Łomży przy ulicy Księżnej Anny uruchomiono „Netlajt”. Nie jest to kolejna prywatna działalność gospodarcza, lecz spółdzielnia socjalna działająca w ramach projektu „Spółdzielnia socjalna – szansą na lepsze jutro”.
Wspomniany projekt to przedsięwzięcie organizowane przez Starostwo Powiatowe w Łomży umożliwiające zaktywizowanie się osób pragnących podjąć pracę zawodową. Rezultatem podjętych działań jest powstanie spółdzielni „Netlajt” stanowiącej inicjatywę pięciu osób, które deklarując chęć udziału w projekcie, przeszły szereg przygotowań i szkoleń. Warte uwagi wydaje się to, iż członkowie właśnie tej spółdzielni stworzyli najlepszy biznesplan dla planowanej działalności.
Założyciele „Netlajt” poprzez wspólny pomysł i jego realizację stworzyli nie tylko miejsce pracy dla siebie, lecz również wprowadzili na łomżyński rynek firmę zajmującą się sprzedażą artykułów biurowych i eksploatacyjnych. Do „Netlajt” powinny przede wszystkim zajrzeć osoby zainteresowane kupnem sprzętu komputerowego i wszelkich związanych z nim akcesoriów. Ponadto spółdzielnia socjalna prowadzi również serwis komputerowy, w ramach którego odbywa się diagnostyka i naprawa sprzętu, montaż podzespołów komputerowych, instalacja oprogramowania, odzyskiwanie danych oraz tworzenie i konfiguracja sieci komputerowych. Dodatkowo firma „Netlajt” zajmuje się projektowaniem, aktualizacją i optymalizacją stron internetowych oraz tworzeniem sklepów internetowych. Można również zlecić spółdzielni wykonanie form reklamowych, takich jak logo, banery, wizytówki czy ulotki.
Przez wzgląd na szeroki wachlarz oferty i wysoką jakość usług komputerowych „Netlajt” może konkurować z firmami o podobnym profilu gospodarczym. Poza tym w przypadku spółdzielni socjalnej liczy się również sama idea jej powołania. Niewątpliwie rozumieją to instytucje i firmy, które postanowiły wesprzeć „Netjalt”. Wymienić tu głównie należy Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, Wyższą Szkołę Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży, parafię rzymskokatolicką, salon partnerski Empik w Legionowie oraz firmę HARES Handel-Usługi Lech Bagiński. Ponadto należy podkreślić, iż „Netlajt” współpracuje również ze spółdzielniami socjalnymi ALEXIS i AURORA.
Biorąc przykład z wyżej wymienionych instytucji i firm, warto zainteresować się ofertą „Netlajt”, ponieważ założenie spółdzielni socjalnej to nie tylko próba spełnienia prywatnych ambicji, lecz przede wszystkim potrzeba reintegracji społecznej i zawodowej oraz chęć zmiany na lepsze otaczającej nas rzeczywistości, a takie inicjatywy zawsze należy wspierać.