Standardy oraz zasady procedury akredytacji OWES

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów Krajowym Programem Rozwoju Ekonomii Społecznej, warunkiem dostępu do ubiegania się o środki publiczne przez Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej w latach 2014-2020 jest pozytywne zakończenie procedury akredytacji, potwierdzone przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ponieważ zestaw standardów, jak i proces akredytacji zostały silnie ukierunkowane na ocenę jakości i efektywności wsparcia udzielanego przez OWES, uzależnienie finansowania ze środków publicznych od pozytywnego wyniku akredytacji, zapewni, że wsparcie będzie udzielane tylko tym OWES, które świadczą usługi o najwyższej jakości i których działania przynoszą wymierne  i trwałe efekty, m.in. zatrudnieniowe.

Pierwszy proces akredytacji zostanie przeprowadzony w IV kwartale 2014 r. w oparciu o zestaw standardów usług i działania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Regulamin procesu akredytacji, które przekazujemy w załączeniu.

W przygotowaniu tych dokumentów wzięli udział eksperci Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej (I etap – koncepcja systemu i standardy), a następnie Komitet Akredytacyjny działający przy ministrze właściwym ds. zabezpieczenia społecznego (II etap – weryfikacja i operacjonalizacja standardów, Regulamin). Zarówno zakres standardów, jak i Regulamin otrzymały akceptację Ministra Pracy i Polityki Społecznej, uzyskując status obowiązujących.

Na obecnym etapie istnieje możliwość przeprowadzenia 52 procesów akredytacji OWES. Z uwagi na powyższe, Komitet Akredytacyjny zarekomendował staranny dobór podmiotów, które spełniając kryteria dostępu, zostaną poddane weryfikacji zgodnie z Regulaminem. Za kluczowe uznano kryteria dotyczące:

  • doświadczenia OWES w tworzeniu podmiotów ekonomii społecznej oraz realizacji usług wsparcia podmiotów ekonomii społecznej w danym województwie;
  • kadry posiadającej odpowiednie kompetencje i kwalifikacje;
  • osiąganych dotychczas rezultatów (m. in. utworzonych i wspartych podmiotów ekonomii społecznej, a także ich trwałości, liczby utworzonych miejsc pracy).

Równie istotnym czynnikiem branym pod uwagę będzie także kontekst równomiernego rozłożenia terytorialnego OWES, z uwzględnieniem zapisów Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Regionalnych planów działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej.

Publikacja przedmiotowego materiału nie jest równoznaczna z ogłoszeniem naboru wniosków OWES o przeprowadzenie procedury akredytacji, które planowane jest na IV kwartał br. Informacja o przeprowadzeniu naboru zostanie ogłoszona w odrębnej wiadomości.

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące zakresu standardów oraz zasad procedury akredytacji znajdują się w załączonych dokumentach. Na dodatkowe pytania i wątpliwości dotyczące systemu AKSES odpowiedzi udzielają:

  1. Krajowe Centrum Ekonomii Społecznej, funkcjonujące w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej” w Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich: Tomasz Lipiński, nr tel.: 0 22 237 00 60, e-mail: Tomasz.Lipinski@crzl.gov.pl
  2. Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej: Andrzej Radniecki, nr tel.: 0 22 693 47 34, e-mail:Andrzej.Radniecki@mpips.gov.pl

1. KA_uchwala_nr_3_z_dn._22.09.2014_r.

2.KA_uchwala_nr_4_z_dn._22.09.2014_r.

3. Zal.do_Uchwaly_KA_nr_3_z_dn._22.09.2014_r.

4. Zal.do_Uchwaly_KA_nr_4_z_dn._22.09.2014_r.

 

źródło: MPiPS