Wizyta studyjna „Prezentacja dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, tym UE” w województwie lubuskim

W dniach 18-21 listopada 2014 r. odbyła się wizyta studyjna do woj. lubuskiego. Była to ostatnia wizyta w ramach projektu systemowego „Bądź Aktywny, Bądź Najlepszy – szkolenia oraz specjalistyczne doradztwo dla kadr instytucji pomocy społecznej”. Uczestniczyli w niej pracownicy ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, łącznie 25 osób. Celem wizyty było poznanie dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, w tym UE.

Pierwszą odwiedzaną placówką było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Odrzańskim, gdzie uczestnicy wizyty spotkali się z Panią dyrektor i zostali oprowadzeni po Centrum. Następnie uczestnicy udali się do Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Integracja”, gdzie odbyła się prezentacja projektu realizowanego przez PCPR w partnerstwie z Fundacją „Nasz Dom” pn. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez PCPR w Krośnie Odrzańskim”. W dalszej kolejności animator lokalny przedstawił działalność Odrzańskiej Spółdzielni Socjalnej oraz Stowarzyszenia „Przystań”. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić pokoje, w których przebywali podopieczni, w tym pokój ciszy i rehabilitacyjny.

Kolejnego dnia uczestnicy wizyty spotkali się z pracownikami Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodzie Bobrzańskim w świetlicy we wsi Kotowice. Grupę przywitał zastępca burmistrza oraz kierownik MGOPS. Koordynator projektu przedstawiła projekt realizowany przez MGOPS pn. „Aktywizacja społeczno – zawodowa bezrobotnych w Nowogrodzie Bobrzańskim w 2014 roku”. Następnie animator lokalny zapoznał uczestników z Programem Aktywności Lokalnej wsi Kotowice. Po spotkaniu uczestnicy wizyty wspólnie z koordynatorem projektu odwiedzili plac zabaw niedaleko miejscowości Jasień, który został utworzony w ramach projektu.

Tego samego dnia uczestnicy spotkali się również z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebielu. Wizytę w tym ośrodku zainaugurowało przemówienie wójta Gminy Trzebiel. Następnie uczestnicy przejechali do miejscowości Niwica, by tam obejrzeć zmodernizowany plac zabaw oraz spotkać się z obecnymi uczestnikami projektu pn. „Aktywizacja społeczno – zawodowa mieszkańców Gminy Trzebiel”. W ramach tej wizyty uczestnicy mieli okazję wejść na wieżę widokową przy Trasie Geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina” Łuk Mużakowa w Przewoźnikach, wybudowanej w ramach projektu pn. „Wspólna Marka GEOPARK ŁUK MUŻAKOWA drogą do UNESCO” współfinansowanego ze środków UE w ramach FRR. Następnie uczestnicy przejechali do wsi Bronowice na spotkanie z kierownikiem OPS w Trzebielu, która opowiedziała o Programie Aktywności Lokalnej w Marcinowie i Przewoźnikach realizowanym w ramach projektu „Program aktywizacji społeczno – zawodowej bezrobotnych w Gminie Trzebiel” w 2012 r. Natomiast sołtys wsi Mieszków zaprezentowała PAL w Mieszkowie, który był realizowany w ramach tego samego projektu w roku 2011.

Wszystkie odwiedzane placówki cieszyły się dużym zainteresowaniem, nastąpiła integracja grupy, a część uczestników deklarowała chęć wdrożenia niektórych rozwiązań w swoim ośrodku.

Strona główna
Lipiec 2020
P W Ś C P S N
« cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Strony archiwalne
Archiwum roku 2013