Wczesne wspomaganie rozwoju niemowląt

Szczęście, zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka to wartości, o których marzą rodzice oczekujący narodzin swojego dziecka. Okres oczekiwania na narodziny dziecka jest niezwykle radosny, pełen nadziei i planów.

Narodziny dziecka są wielkim wydarzeniem zarówno dla oczekujących potomka rodziców jak i dla samego noworodka. W większości przypadków nadzieje i marzenia rodziców spełniają się wraz z narodzinami zdrowego dziecka.

Niestety nie wszystkie dzieci rozpoczynają życie tak samo … Wiele z nich dotykają wady rozwojowe i choroby.

„Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest interdyscyplinarnym podejściem, umożliwiającym objęcie specjalistyczną opieką dziecko oraz jego rodzinę od chwili rozpoznania pierwszych niepokojących symptomów zaburzeń. Podstawą jest współpraca rodziców i terapeutów w poznaniu dziecka i realizacji programów wspomagania rozwoju.

Istotą wczesnego wspomagania jest:

  • wsparcie rodziców w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, podniesienie poziomu samooceny oraz nauczenie spostrzegania u własnego dziecka mocnych stron,
  • opracowanie diagnozy umiejętności funkcjonalnych, bazując na badaniach diagnostycznych, obserwacjach, wywiadach z rodzicami,
  • opracowanie, wdrożenie wieloprofilowego programu terapeutycznego dostosowanego do możliwości dziecka oraz warunków środowiskowych, uwzględniający różne strategie terapeutyczne.

Celem oddziaływań jest jak najwcześniejsze wykrycie i zlikwidowanie bądź korygowanie zaobserwowanych u dziecka nieprawidłowości w rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb; zapobieganie nieprawidłowościom rozwojowym, które można określić w trakcie diagnozy funkcjonowania dziecka i warunków, w jakich się ono rozwija; ustalenie wieloprofilowego programu usprawniania dziecka z wielorakimi zaburzeniami; wczesna – kompleksowa profilaktyka niepełnosprawności, przygotowanie i pomoc rodzinom w rehabilitowaniu dziecka w domu oraz świadomym, prawidłowym pielęgnowaniu dziecka (profilaktyka); kształtowanie pozytywnych relacji rodzic – profesjonalista.”*

Realizując „Program na rzecz poprawy warunków życia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych w województwie podlaskim na lata 2014 – 2018” oraz mając na względzie powagę tematyki Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku zorganizował wojewódzką konferencję pn.” Wczesne wspomaganie rozwoju niemowląt w województwie podlaskim” w dniu 9 grudnia 2016 roku.

Spotkanie skierowane było do położnych środowiskowych oraz przedstawicieli innych podmiotów zainteresowanych poruszaną tematyką.

W trakcie konferencji zaproszeni prelegenci przedstawili m.in. następujące zagadnienia:

  • Istota wczesnego wspomagania
  • Niepokojące objawy neurologiczne u noworodków
  • Prawidłowa pielęgnacja rozwoju dziecka
  • Rozwój psychomotoryczny niemowląt
  • Specyfika pracy Ośrodka Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szanse”

    *dr Radosław Piotrowicz Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie