Dotyczy: Projekt pn. „Dać to, czego naprawdę potrzeba” – To give what is reallyneeded” Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich

Logo Projekt dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społeczneych"EaSI" (2014-2020) 

W ramach projektu partnerskiego pn.:”Dać to, czego naprawdę potrzeba” – To give what is reallyneeded” Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI) 2014–2020, w miesiącach: maju i czerwcu 2021 roku, eksperci Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku zorganizowali i przeprowadzili 7 spotkań, mających na celu budowę sieci partnerstw lokalnych instytucji i organizacji świadczących usługi na rzecz osób starszych i zależnych na terenie 2 powiatów (tj. powiat białostocki i hajnowski) oraz 5 gmin (tj. gminy: Michałowo, Gródek, Zabłudów, Narew i Narewka).

Na spotkania zaproszeni zostali przedstawiciele sektora publicznego jak i organizacji pozarządowych świadczących usługi na rzecz osób starszych i zależnych, w tym: lokalnych instytucji pomocy społecznej – pracowników ośrodków pomocy społecznej, pracowników opieki medycznej, członków formalnych i nieformalnych społecznych organizacji lokalnych, duchownych, pracowników służb mundurowych, faktycznych i potencjalnych opiekunów osób starszych i zależnych. Proponowana w ramach projektu innowacja społeczna jest odpowiedzią na powszechny w Europie problem starzenia się. Procesy te w Polsce zachodzą w najszybszym tempie a istniejący system okazuje się niewydolny. W szczególności problemy te dotyczą: niewystarczającej liczba miejsc w hospicjach, ograniczeń we wskazaniach do opieki paliatywnej, ograniczeń w rodzajach świadczeń, braków personelu i środków finansowych. Budowa sieci współpracujących instytucji i organizacji świadczących usługi na rzecz osób starszych i zależnych jest pierwszym etapem wdrażania powyższej innowacji.

W spotkaniach na szczeblu powiatowym: w Białymstoku (31.05.2021r.) i w Hajnówce (01.06.2021r.) uczestniczyło łącznie 24 osoby (po 12 osób w powiecie). Spotkania w gminach odbyły się w dniach: 14.06.2021r. (Zabłudów), 16.06.2021r. (Michałowo), 21.06.2021r. (Narewka), 22.06.2021r. (Narew) i 28.06.2021r. (Gródek). W spotkania w gminach  uczestniczyły łącznie 93 osoby, będące przedstawicielami ok. 50 lokalnych instytucji. Każde spotkanie otwierał Burmistrz bądź Wójt danej gminy. Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili przedstawioną propozycję innowacji modelu hospicjum domowego. Z zainteresowaniem zadawali szereg pytań oraz analizowali możliwości dostosowania założeń Modelu do potrzeb środowiska lokalnego.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu partnerskiego pn.:”Dać to, czego naprawdę potrzeba” – To give what is reallyneeded” Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI) 2014–2020 dostępne są również na stronie internetowej Lidera Projektu Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie https://hospicjumeliasz.pl/co-robimy/dac-to-czego-naprawde-potrzeba/

 

Ulotka dla uczestników spotkania