Relacje z seminarium pt „Perspektywa rozwoju sektora ekonomii społecznej w regionie podlaskim”
11 października 2013 roku w godzinach 10:00 – 15:30 w Hotelu 3 Trio w Białymstoku odbyło się jednodniowe seminarium pt „ Perspektywa rozwoju sektora ekonomii społecznej w regionie podlaskim”. Spotkanie skierowane było do przedstawicieli pomocy społecznej, pracowników samorządu terytorialnego bezpośrednio obsługujących gminne i powiatowe jednostki organizacyjne pomocy społecznej w zakresie realizacji ich zadań oraz organizacje pozarządowe działające w sferze pomocy społecznej z województwa podlaskiego. Celem seminarium było pogłębienie wiedzy oraz wymiana doświadczeń na temat sektora ekonomii społecznej w wymiarze regionalnym i ogólnopolskim, jak również wzmocnienie współpracy podmiotów ekonomii społecznej z administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi.
Uczestników oraz przybyłych gości przywitała Pani Elżbieta Rajewska- Nikonowicz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku. Pierwszym prelegentem, który opowiedział nam o działaniach z zakresu ekonomii społecznej realizowanych na terenie województwa podlaskiego w subregionie suwalskim była Pani Anna-Maria Kolenkiewicz -kierownik projektu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach. Projekt realizowany jest przez Agencję Rozwoju Regionalnego ARES S.A. w Suwałkach. Z obszaru łomżyńskiego swoje działania z zakresu ekonomii społecznej zaprezentowała Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych, która realizuje projekt Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Przedstawiła nam go Pani Anna Zawada- Perkowska. Następnie Pan Paweł Backiel- wiceprezes zarządu ”Europartner„ Akademicki Klub Integracji Europejskiej, który realizuje projekt Podlaska Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej, przedstawił nam prezentację na temat działań z subregionu białostockiego. Małgorzata Janczuk z Obserwatorium Integracji Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku zaprezentowała wyniki badań dotyczące spółdzielni socjalnych pt „ Diagnoza stanu i potrzeb spółdzielni socjalnych z terenu województwa podlaskiego”. W celu zaprezentowania dobrych praktyk wybraliśmy dwie podlaskie spółdzielnie socjalne: spółdzielnię socjalną „eSSkapada” oraz spółdzielnię socjalną „Razem”. Mimo iż funkcjonują od niedawna, dość prężnie się rozwijają i są przykładem dla innych. Pierwsza wystąpiła Pani Katarzyna Kamecka – Lach prezes spółdzielni socjalnej „eSSkapada”. Spółdzielnia prowadzi usługi rekreacyjne, turystyczne, szkoleniowe, oraz tworzy i administruje strony internetowe. Następnie Pani prezes Danuta Sadowska ze spółdzielni socjalnej „Razem” opowiadała nam w jaki sposób podmiot funkcjonuje. Dowiedzieliśmy się, że spółdzielnia zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w wykonywaniu codziennych obowiązków. Na zakończenie swoją wiedzą na temat ekonomii społecznej podzielił się z nami Pan Cezary Miżejewski – ekspert z zakresu ekonomii społecznej.
Uczestnicy byli bardzo zainteresowani przedstawianymi podmiotami ekonomii społecznej i wystąpieniami prelegentów, którego kontynuacją były owocne dyskusje. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zdobyte przez Państwa w czasie seminarium okażą się cenne i pożyteczne.